Ze statystyk wynika, Ĺźe prawie poĹowa populacji cierpi z powodu ĹźylakĂłw odbytu. Ale zalewie promil wizyt lekarskich dotyczy tej choroby. Nie leczymy hemoroidĂłw, bo po prostu siÄ wstydzimy pĂłjĹÄ z tym do lekarza.
- Natomiast problem jest doĹÄ powaĹźny - mówi Andrzej Kupisz, specjalista chirurgii ogólnej z Humana Medica Omeda w BiaĹymstoku - Ĺťylaki odbytu uznaje siÄ dziĹ za chorobÄ cywilizacyjnÄ . WiÄ Ĺźe siÄ bowiem z trybem Ĺźycia, który jest dominujÄ cy w naszym spoĹeczeĹstwie. Objawia siÄ gĹównie u osób, które majÄ tzw. siedzÄ cÄ pracÄ, a wiÄc u kierowców, urzÄdników, pracowników korporacji. Wynika przede wszystkim z niewĹaĹciwego odĹźywiania siÄ, diety ubogiej w warzywa i bĹonnik, otyĹoĹci. WpĹyw na jej wystÄ pienie moĹźe mieÄ teĹź np. noszenie wyszczuplajÄ cej bielizny.
WedĹug WHO (World Health Organization) dotyczy ponad 70 proc kobiet w ciÄ Ĺźy i po porodzie oraz ponad 50 proc. osób starszych, po 50 roku Ĺźycia. Ale obserwujemy, Ĺźe coraz czÄĹciej hemoroidy dokuczajÄ teĹź mĹodym ludziom, szczególnie tym, którzy wiÄkszoĹÄ czasu spÄdzajÄ przy komputerze, ĹźywiÄ siÄ Ĺmieciowym jedzeniem i nie lubiÄ siÄ ruszaÄ.
Hemoroidy, w terminologii medycznej nazywa siÄ guzkami krwawniczymi. SÄ niezbÄdne do prawidĹowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, poniewaĹź odgrywajÄ bardzo waĹźnÄ rolÄ w procesie wydalania. Dopiero w stanie zapalnym wywoĹujÄ bolesne dolegliwoĹci. Zaczyna siÄ od objawów, które Ĺatwo zbagatelizowaÄ: swÄdzenia i pieczenia w okolicy odbytu, dyskomfortu podczas defekacji. Jest to pierwsza faza choroby i moĹźna jÄ na tym etapie wyleczyÄ nieinwazyjnymi metodami.
Jednak wielu ludzi wstydzi siÄ przyjĹÄ z tym do lekarza. KurujÄ siÄ na wĹasnÄ rÄkÄ, metodÄ prób i bĹÄdów, stosujÄ c Ĺrodki (maĹci i kremy) dostÄpne w aptece bez recepty, ale niekoniecznie skuteczne. Poza tym powyĹźsze objawy mogÄ pojawiaÄ siÄ przy innych schorzeniach odbytu i bardzo waĹźne jest wczesne rozpoznanie choroby i wdroĹźenie wĹaĹciwego leczenia. Choroba hemoroidalna ma cztery stopnie zaawansowania. Pacjent w gabinecie proktologa pojawia siÄ zazwyczaj dopiero wtedy kiedy odczuwa bardzo silny ból i zaczyna krwawiÄ z odbytu.
- Jest to przewaĹźnie III stopieĹ choroby, kiedy hemoroidy wypadajÄ na zewnÄ trz, ale moĹźna je jeszcze umieĹciÄ na powrót w kanale analnym lub stopieĹ IV, kiedy jest to juĹź niemoĹźliwe - wyjaĹnia Andrzej Kupisz z Humana Medica Omeda. - Warto jednak dodaÄ, Ĺźe Ĺźylaki odbytu moĹźna caĹkowicie wyleczyÄ. Ale im wczeĹniej siÄ zacznie, tym szanse powodzenia sÄ wiÄksze.
ChorobÄ diagnozuje siÄ badaniem palpacyjnym odbytnicy lub poprzez anoskopiÄ, rektoskopiÄ lub kolonoskopiÄ. Metody polegajÄ na dokĹadnych oglÄdzinach stanu odbytnicy (palcem, przy uĹźyciu wziernika lub endoskopu). Przeprowadza siÄ je bez potrzeby znieczulenia. MoĹźna teĹź pobraÄ próbki tkanek. Badania trwajÄ do 20 minut i sÄ bezbolesne.
Do niedawna najczÄstszÄ metodÄ leczenia Ĺźylaków odbytu byĹa klasyczna operacja, polegajÄ ca na wyciÄciu wypadajÄ cych guzków krwawniczych (wraz z bĹonÄ ĹluzowÄ ), podkĹuciu tÄtnic odcinkowych oraz zaĹoĹźeniu opatrunku. Jednak jak wynika z opracowaĹ medycznych wskazania do niej sÄ jedynie w okoĹo 5 procentach przypadków.
- SzczególnÄ uwagÄ przykĹadamy wiÄc do leczenia zachowawczego oraz technik maĹoinwazyjnych, takich jak elektrokoagulacja, krioterapia zabieg gumkowania metodÄ Barrona lub teĹź aparatem HEMORON. Stosujemy równieĹź metody ĹÄ czone - mówi dr Kupisz. - Dopiero w ostatecznoĹci proponujemy leczenie chirurgiczne.
Operacja wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. PrzewaĹźnie wymaga tylko jednodniowego pobytu w szpitalu, chyba, Ĺźe proktolog zdecyduje inaczej. Namawiam jednak pacjentów, by porzucili wstyd i zgĹaszali siÄ do nas jak najwczeĹniej.
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wstydliwe-hemoroidy